A régészeti osztály 1968-ban kezdett foglalkozni rendszeres kutatással.
A városi múzeum első munkaviszonyban levő régésze Ljubinka Subotić Babović volt 1970-től. Ljubinka Subotić munkakezdéskor azonnal belefogott az addig gyűjtött anyag és számbavett régészeti lelőhelyek rendszerezésébe. Régészeti nyomokra elsősorban a Tisza partján, a Holt-Tiszánál és a Rétben (itt összpontosultak a települések), valamint a Csík ér és a Beljanska bara partján bukkantak. Így mintegy 60 régészeti lelőhelyet vettek nyilvántartásba a óbecsei határban, aminek igen nagy a jelentősége.
Ljubinka Subotić Babović maga is részt vett vagy vezetett néhány régészeti ásatást, amelyeknek községünk területén főleg leletmentő célja volt. Ilyen ásatások folytak a péterrévei Csík lelőhelyen talált avar nekropoliszon (1968–1973 megszakításokkal), a bácsföldvári Ribnjak lelőhelyen talált neolit településen (1970) és a Csík ér partján található Vinogradi neolit településen (1971).
Ljubinka Subotić Babović távozása után 1973-tól 1975-ig a régész custos helyén Vlastimir Jankov dolgozott, aki akkor még csak régészhallgató volt. Ő is részt vett néhány ásatásban: a Pseće brdo lelőhelyen található sztarcsevói település és a Perlek lelőhelyi avar nekropolisz ásatásában (1974- ben), de legtöbbet a dokumentáció rendezésén, a régészeti gyűjtemény leltározásán és katalogizálásán dolgozott.
A Városi Múzeumba 1975-ben került Nebojša Stanojev. Addig, míg 1980-ban el nem ment a Vajdasági Múzeumba, számos olyan archeológiai lelőhelyen dolgozott, amelyeket később is éveken át figyelemmel kísértünk. Közben egy nagyon fontos dolgot sikerült elérnie, azt, hogy a beruházók zöme (többé-kevésbé) tiszteletben tartja a törvény szavát, mely szerint köteles bejelenteni a beruházási munkálatokat. Mert nem mindig volt így. Egyes beruházók korrektak voltak, és nagyon jól együttműködtünk velük, de egyesek tudatosan kerülték kötelezettségüket, és ezzel nagy károkat okoztak a régészetnek. Vlastimir Jankov után Nebojša Stanojev folytatta 1975-ben a perleki avar nekropolisz ásatásait. A következő években a legtöbb munka a Botra és Perlek lelőhelyek leletmentő ásatásain folyt, mert ezek adták a legtöbb eredményt. Az 1978-as év azok közé tartozik, amelyekre egy régész igazán büszke lehet. Ebben az évben néhány ásatás folyt a Botra lelőhelyen (szennyvíztisztító), de a Pionír utcában is (útrekonstrukció). Az újvidék – szabadkai autóút majdani nyomvonalával kapcsolatos kutatásokba számos vajdasági museum bekapcsolódott, az óbecsei Városi Múzeum a verbászi szakaszt kapta. A verbászi lelőhelyet a következő, 1979. évben is kutattuk, de a botrait is, amelyen 1981-ben, 1982-ben és 1983-ban is folytak az ásatások. 1983-ban sor került a Botra-Semenska stanica lelőhely leletmentő ásatására is. A Perlek lelőhely igen gazdag. Hogy ugyanazon a helyen volt egy ugyanezt a nevet viselő középkori település is, tudtuk már az 1980-as ásatások előtt is. Mivel a Carbo-Dioxid gyár telephelye pontosan egybeesik a középkori település helyével, ettől az évtől kezdve figyelemmel kísértük a gyárudvarban folyó összes beruházási munkálatot.
Nebojša Stanojev távozása után a Városi Múzeumban újra egy ideig (1980-tól 1983-ig) Vlastimir Jankov volt a régész custos. Ebben az időszakban, 1980-ban és 1981-ben, részt vett a perleki ásatásokban.
1984-ben a régész custos munkahelyére régészabszolvensként Branislava Mikić került, aki diplomázása után állandó munkaviszonyban levő régész lett. Az óbecsei múzeumban 1984 óta ő a régész.
Az következő lelőhelyeken végeztünk ásatásokat: Perlek (1984, 1988/89, 1994/95 és 2001), Perlek – benzinállomás (2001), Pionír utca (1988), Botra – Zidar (1986–89), Donje Ugarnice (1985), Beljanska bara (1986), Botra (1994/95). Ezek közül egyes lelőhelyeken a már ismert települést és nekropoliszt kutattuk (Botra, Perlek, Pionír utca), míg más lelőhelyeken egészen új, addig ismeretlen településekre bukkantunk (Botra, Zidar, Beljanska bara, Donje Ugarnice). Voltak kisebb ásatások is (szarmata sír, Bácsföldvár, 1984-ben), melyek váratlanul új értékes leletekhez juttattak bennünket a környék betelepítésével kapcsolatban.