Ha időrendi sorrendben nézzük, a múzeumnak ez a negyedikként kialakult osztálya. Bizonyos tevékenységek azonban már e téren is voltak az intézmény megalakulásakor. Az első ilyen tevékenység az 1953. December 27-től 1954 őszéig tartó Zentai múzeumi tárgyak című propaganda jellegű kiállítás volt, mellyel arra akartuk késztetni a polgárokat, hogy minél tömegesebben hozzanak a múzeumba Óbecse és a környék történelme szempontjából fontos tárgyakat. A propaganda eredményes volt, jelentős számú tárgyhoz jutottunk. Mivel ez a munka még amatőr alapon folyt, és nem volt szakemberünk az anyag további feldolgozására, az anyag ajándékként a zentai és az újvidéki múzeumba került. Hasonló dolgok történtek a következő nyolc évben is.
E tevékenység terén akkor következett be a fordulópont, amikor az első múzeumi szakember munkaviszonyba állt (1962). Ez a személy művészettörténész volt, tehát az érdeklődése is e tárgykörben mozgott, de lehetőség szerint más múzeumi ágakkal is foglalkozott. Így már 1963-ban megszerveztük a nők részvétele a munkásmozgalomban, a népi forradalomban és a háború utáni országépítésben, valamint Az újvidéki járás gazdasági és társadalmi fejlődése, 1964-ben pedig a Tito útja Észak – és DélAmerika országaiban című kiállítást. El kell azonban azt is mondani, hogy a munkáról szóló jelentésbe először 1965-ben kerültek be a múzeumi gyűjtemény számára összegyűjtött 19. századi (a történelemmel és a néprajzzal kapcsolatos) tárgyak, továbbá a népfelszabadító harc időszakára vonatkozó tárgyak. A következő évbe kibővült a múzeum tevékenységi köre, mivel akkor már voltak olyan megbízottjai, akik amatőr alapon gyűjtötték a tárgyakat, vagy értesítették a múzeumot lelőhelyükről. Ebben az évben a Vajdaság 1941-ben című kiállítást szerveztük meg. Hasonló gyűjtőmódszert alkalmaztunk évekig, de közben megnövekedett azoknak a megbízottaknak a száma, akik a helytörténeti jelentőségű tárgyakról értesítettek bennünket. Az 1967-es év folyamán négy kiállítást szerveztük: A JNH 25 éve című kiállítást június 12-től 18-ig az óbecsei Községi Képviselő-testület honvédelmi osztályával, a Magyarországi szakfolyóiratok és újságok című kiállítást szeptember 21-től 30-ig az újvidéki Forummal, A Jugoszláv Hadsereg együttműködése a világ más hadseregeivel című kiállítást október 27-től november 2-ig az óbecsei Községi képviselőtestület honvédelmi osztályával és a Tito elvtárs 30 éve a part élén című kiállítást decemberben a jubileumi szervezőbizottsággal karöltve. 1968-ban és 1969-ben egy-egy kiállításunk volt.
Az osztály fejlődésében igen jelentős év volt az 1969-es, mert akkor jutottunk olyan tárgyakhoz, amelyeket már a múzeumi könyvekben is nyilvántartásba vettünk. Ez a munka később is folytatódott. Egyes években meghatározott témával kapcsolatban szerveztünk gyűjtést. Ez a fajta gyűjtés 1971-ben és 1972-ben a környék irodalmi és zenei örökségére irányult, és a begyűjtött anyagnak köszönhetően 1972-ben már nemcsak letározásra, hanem katalogizálásra is sor került. A múzeum 1972. évi munkabeszámolójában először szerepel az osztály tárgyainak a száma. Akkor kb. 700 tárgyunk és több mint 2000 különféle tartalmú fényképünk volt.
Ez a művelődési örökség lehetővé tette, hogy 1973-ban, a museum fennállásának 20. évfordulóján egy kis állandó kiállítást hozzunk létre Óbecse múltjából címen (a kiállításon a régészeti tárgyak is helyet kaptak). Ebben az évben állt határozott időre munkaviszonyba Gavrilo Vardić történész custos – az állandó munkahelyet cask következő évben nyitottuk meg. A munkahely betöltésének eredményei már az első évben megmutatkoztak, mert több tárgyat (164-et) leltároztunk, de más tevékenységek is folytak ebben az időszakban. Három kiállítást vettünk át másoktól, különféle kísérőanyagot leltároztunk stb.
Ez a lendület folytatódott a következő évben is, amikor 211 tárgyat, kb. 250 fényképet és más anyagot vettünk leltárba.
Végezetül, ha összegezzük a történeti osztály eddigi 50 éves tevékenységét, elsősorban azt kell mondanunk, hogy gyűjtőköre nagyon tarka, mert a város életének szinte minden szegmentumát felöleli. A körülmények folytán azonban egyes témakörök jobban képviseltetik magukat, mások kevésbé, egyes témákról viszont alig van valamilyen emlékünk.
A történeti osztály ma 19 gyűjteményt számlál, ezek közül csak a legértékesebbeket és legnagyobbakat emeljük ki:
A plakátgyűjtemény több mint 200, főleg 20. századi tárgyat tartalmaz, témájuk sokrétű: sport, színház, politika stb.
A képeslapgyűjtemény a legnagyobb, több mint 700 tárgyat tartalmaz, felöleli Óbecse és Szenttamás község minden települését, így nagyon jól illusztrálja az egyes helyek történelmi fejlődését.
Az óbecsei városnak és épületeinek a térképeit tartalmazó gyűjtemény nem túl nagy, de nagyon hasznos telep-üléstörténeti szempontból.
Az éremgyűjtemény jórészt osztrák-magyar, kisebb részben a Jugoszláv Királyságból és a JSZSZK-ból eredő tárgyakat tartalmaz.
A könyv- és brosúragyűjtemény igen változatos téma és szerző szempontjából, de minden egyes tárgy a múzeum gyűjtésterületére vonatkozik. Újsággyűjteményünk irigylésre méltó számú tárgyat tartalmaz, mintegy 300-at. Az újságokat a 19. századtól napjainkig gyűjtjük szerb és magyar nyelven.
A közoktatási gyűjtemény igen gazdag és változatos múzeumi anyagot tartalmaz. Vannak benne éves iskolai jelentések, bizonyítványok és oklevelek, de tanszerek is.
A régi fényképeken és tablókon meg vannak örökítve az egykori diákok és tanárok, valamint a kiemelkedő tanügyi dolgozók.
A sportgyűjtemény szintén egyike a leggazdagabbaknak.
Egyének és csapatok különféle elismeréseit, okleveleit, érmeit, serlegeit stb. tartalmazza, de a témával kapcsolatos egyéb anyaga is jelentős.
A fegyver és a katonai felszerelés gyűjteménye kardokat, nyereg- és egyéb pisztolyokat, puskákat, csajkákat, hátizsákokat, katonai nyergeket stb. tartalmaz. A tárgyak különféle műhelyekből erednek, és a 19. századi és a 20. század eleji háborús történésekhez kapcsolódnak. Ebben az időszakban mintegy 2500 tárgyat és jóval több fényképet szereztünk be.
A kiállítási tevékenység igen élénk volt, különösen azóta, amióta ezen az osztályon is van állandó munkaviszonyban levő custos, azóta ugyanis kb. 40 kiállítást szerveztünk. Ezenkívül különféle újságokban és folyóiratokban számos cikket és katalógust jelentettünk meg.